-->

20.2.07

Oslavy 50. výročí podepsání Římských smluv a Spring Day in Europe


Německé předsednictví čeká v první polovině roku 2007 oslava 50. výročí podpisu Římských smluv. Členské země EU si tímto jubileem připomenou položení základního kamene Evropské unie. Oslavy budou probíhat v Berlíně dne 25. března 2007, kam se sjedou hlavy států a představitelé vlád členských států EU k převzetí Berlínské deklarace zaměřené na posílení hodnot EU a zároveň vytyčení hlavních představ o budoucnosti EU. Součásti oslav bude také celoevropský projekt Spring Day in Europe, který je určen pro základní a střední školy a který společně s Evropskou komisí pořádá agentura European Schoolnet.

Neformální jednání hlav států a vlád členských států EU má oživit velkolepý festival, který německá vláda organizuje ve dnech 24. – 25. března 2007 v Berlíně. Návštěvníci mohou očekávat v obou dnech zajímavý mix hudby, kultury a informací. Oslavy začnou již v předvečer výročí, kdy se dveře berlínských muzeí otevřou návštěvníkům až do nočních hodin. Ke spatření budou vybraná umělecká díla z evropského historického umění, literatury, hudby a to vše bude předvedeno v netradičních kompozicích.Jako doplňkem sobotní noci zůstane otevřeno více než 30 klubů, kde budou probíhat party v různých hudebních stylech reprezentující všechny členské státy. Kluby zůstanou otevřeny až do následujícího slavnostního dne.

V neděli 25. března oslavy vyvrcholí v okolí Brandenburské brány, kde budou doprovázeny řadou koncertů, vystoupeními divadelních spolků a umělců z celé Evropy. Návštěvníkům se zde také naskytne možnost získat nepřeberně informací o Evropské unii a jejich členech ve více než 70 informačních stanech. Na festivalu bude samozřejmě možnost ochutnat ze široké řady kulinářských specialit podle tradičních receptů všech 27 členských států. Oslavy budou probíhat i v dalších 52 německých městech.



Logo oslav 50. výročí podpisu Římských smluv je tvořeno anglickým výrazem „together“ (společně), psané různými druhy písma, které symbolizují rozličnost evropské historie a kultury. V každé jazykové verzi je slovo „together“ nahrazeno ekvivalentem v příslušném jazyce („společně“ v češtině). Nápis ve spodní části loga – „Since 1957“ – resp. „od roku 1957“, upozorňuje přímo na konkrétní historickou událost. V soutěži o logo k 50. výročí podpisu Římských smluv, které se zúčastnilo více než 1700 mladých designérů ze všech členských států EU, zvítězil 23letý polský student designu.

Jaro v Evropě je projekt evropského vzdělávacího portálu European Schoolnet, který financuje Evropská komise. Loni se do něho zaregistrovalo více než třistapadesát českých škol a 6620 škol evropských. Základním cílem Jara v Evropě je, aby se žáci základních a středních škol seznámili s evropskou problematikou a dokázali se k ní samostatně vyjádřit. Evropské instituce chtějí naslouchat hlasu evropských občanů, proč tedy neříct nahlas to, co si myslíme?


Spring Day tým (European Schoolnet 2006)

EU prochází nesnadným obdobím, a je proto nutné, abychom mladým lidem umožnili situaci pochopit a vyjádřit své stanovisko v debatách s odborníky. Ať s politikou EU souhlasíme či ne, je nutné, abychom svým žákům předali znalosti, které potřebují, aby mohli vyjádřit svůj postoj. Jaro v Evropě je pro učitele i pro žáky jedinečnou příležitostí, jak se vyslovit k evropskému dění.

Tento projekt proběhne v letošním roce již popáté. Každý rok se zaměřuje na aktuální problematiku: v roce 2003 šlo o práci Konventu, v roce 2004 o rozšíření EU, v roce 2005 školy debatovaly o Smlouvě o Ústavě pro Evropu, v roce 2006 se zaměří na debaty o budoucnosti EU. V letošním roce jde nejen o připomínku podepsání Římských smuv, ale i pokračování debaty o budoucnosti EU.

Další informace můžete získat i na stránkách Evropské komise zde.

Žádné komentáře: